Ekonomi

İstanbul depremi 6 ayda unuttu

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’nin birçok ilinde bina dayanıklılık testi taleplerinde rekorlar kırıldı.

Depremin üzerinden 6 ay geçmişken, İBB’nin ücretsiz olarak yaptırdığı yapı dayanıklılık testi ve özel kurumlar tarafından yaptırılan yapı dayanıklılık testlerine talep neredeyse yok denecek kadar azaldı.

Milliyet’ten Gülden Çoktan’ın haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe şu açıklamalarda bulundu:

“Depremden sonra günde 22 bini aştığımız günler oldu. Nisan ayı itibariyle bu sayı azalmaktadır. Mayıs ayında deprem öncesi duruma dönüyoruz. Vatandaşlarımız şu anda ‘evimizi inceleyin’ anlamında bir talepte bulunmuyor. Daha önce talepte bulunan vatandaşlarımız da vazgeçtiklerini söylüyorlar. Sayıları arttı. 2023 yılında 160 bine yakın başvuru aldık. 2022 yılında toplam bin başvuru alınmadı. Günde ortalama 2-3 uygulama ile geçti. 2023 Ocak’ta 71, Şubat’ta 122 bin 58, Mart’ta 28 bin 430, Nisan’da 2 bin 547, Mayıs’ta 1.333’e geriledi. Haziran ve Temmuz’da artık üç haneli rakamlara düşüyor. Bu nedenle başvuru sayısında çok hızlı bir düşüş var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu