Haber

Turgut Kazan’dan Erdoğan’a: ’18 Meşrutiyetçi Erdoğan’ın Bir Kez Daha Aday Olamayacağını Derslerde Anlattı’

Avukat Turgut Kazan, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olabileceği yönündeki kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. Bahse ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Turgut Kazan, “İtiraz dilekçemizde ikisini bahsettiğimiz 18 anayasacı derslerde Erdoğan’ın bir daha aday olmayacağını anlatıyordu.”

Turgut Kazan dilekçesinde, “Anayasa’daki süre sınırlaması kuralı YSK dahil tüm organ, makam, merci ve kişileri bağlar. Türkiye 2017 değişikliğiyle sistemi değiştirdi, tek adam rejimine, 2018’e geçiş yaptı” dedi. seçim yeni sistemin ilk seçimiydi, 2023 seçimi ise ikinci seçimdi. Sayım asla kabul edilemez” dedi.

Kazan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, YSK’nın 2017 referandumunda 2,5 milyon mühürsüz oyunu geçerli kabul ettiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “YSK bugün de kimseyi şaşırtmadı. Üstelik doğrudan Anayasa’nın 101/2. Madde yok sayılarak üçüncü kez RTE’ye adaylık yolu açıldı. Yoğunlaşan seçim haberleri nedeniyle bu kararın görüşmesini erteledik. Ancak AİHM’e başvurumuzu 5 Nisan’da yaptığımızın bilinmesini istiyoruz.”

Kazan’ın açıklamasının devamı şöyle: “Bu konuda hiç konuşmaması gereken TBMM Başkanı ve Adalet Bakanı hukuki bir engel olmadığını söylüyorlardı. Erdoğan kronometrenin kalktığını söylüyordu. Ancak dilekçemizde adı geçen ikisi dekan olmak üzere 18 anayasacı Erdoğan’ın bir daha aday olamayacağını derslerde anlatıyordu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu